GEZ

BALİ

Ekvator'un hemen altında bulunan ve Endonezya'ya bağlı ada, ilk bakışta küçük gibi görünse de gezmeye başladığınızda aslında ne kadar da büyük ve özel olduğunu hemen gözler önüne seriyor. Asırlardır korumayı başarabildiği kültürel mirası görülmeye değer, özellikle iç bölgelerde vakit geçirip halkı tanıdıkça bunu daha da iyi anlayacaksınız. Yaklaşık 4 milyon kişilik ada nüfusunun %90 kadarı Hindu'lardan, geri kalanıysa Müslümanlardan oluşuyor. Özellikle Hindu halkı birçok gelenek ve göreneği bugün dahi olanca doğallığıyla sürdürmeye devam ediyor.

BERLİN

Yaklaşık 3,5 milyon kişiyi barındıran Berlin, Almanya'nın da en büyük kenti ve aynı zamanda da başkentidir. Üniversiteleri, bilimsel araştırmaları, orkestra ve müzeleriyle birlikte sportif organizasyonlara ev sahipliği yapmasıyla da bilinir. Tabi tüm bunlara ek olarak mimarisi, sanat galerileri ve gece hayatıyla da önem kazanmıştır.

MEKSİKA

Aslında basit bir Orta Amerika ülkesi diyip geçebilmeyi isterdim. Çünkü bu ülkeyi tanımlayacak satırları bulmakta gerçekten zorlanıyorum. Kültürü, geçmişi, tarihsel kalıntıları, lezzetleri, doğal güzellikleri ve ufak tefek kara kuru ve biraz da topluca vücutlu insanlarıyla mutlaka gidip görülesi bir ülke burası. Ama öyle 3-5 günle, 1 haftayla bitirebileceğiniz bir yer de değil. İmkanlarınız ölçüsünde ayırabildiğiniz kadar çok zaman ayırmanıza değecektir hiç şüpheniz olmasın. Çünkü görülecek ve yapılacak o kadar çok şey ve tadılacak o kadar çok lezzet var ki, emin olun hiç sıkılmayacaksınız.

MIAMI

Miami size sınırsız eğlence vadeden çok popüler bir seyahat rotası. O kadar ki; hemen herkese uyabilecek bir aktiviteyi bu kentte mutlaka bulabiliyorsunuz. Maliyet bir tarafa, uzun da olsa direk uçuşla İstanbul'dan rahatlıkla gidebiliyor olmanız da tabi süper bir kolaylık.

PHUKET

Hemen hemen herkesin özellikle de tatil ve balayı sezonunda adını sıkça duyduğu Phuket, Tayland'a bağlı en büyük adadır ve yüzölçümü Singapur'la eş değerdedir. Andaman Denizi ve Hint Okyanusu'yla çevrilidir. Bangkok, Singapur ya da Kuala Lumpur üzerinden ara uçuşlarla birkaç saatte ulaşabilirsiniz. Avrupa'da bazı kentlerden ve Avustralya'dan da direk uçuşlar mevcut.

ROMA

Roma, şehir hayatı ve halkın alışkanlıkları açısından İstanbul'dan çok da farklı bir yer değil. Kısa sürede alışıyor ve kendinizi evinizde hissetmeye başlıyorsunuz. Buradaki kadar koşturmacalı ve insanların stresli olduğu bir yer olmasa da kent kalabalığı, trafiği, yeme-içme alışkanlıkları gibi yönlerden bakarsanız çok benziyor. Ama mimari yapılar ve kültürel miras anlamında; barındırdığı heykeller ve binalarla İstanbul'dan epey farklı bir yerleşime sahip.

SAN FRANCISCO

San Francisco, bana göre Batı Amerika'nın en güzel kentlerinden biri. Birçok farklı kültürü aynı anda keşfedebiliyorsunuz. Kent merkezi oldukça kalabalık, çok katlı binaların, birçok ünlü markaya ait dükkanın kalabalığını taşıyor. Farklı kültürlerden geldiği ilk bakışta belli olan insan karmasını sürekli hareket halinde görmeniz mümkün. Sabahları erken saatlerden itibaren elinde Starbucks kahvesiyle hep bir yerlere koşturan insanlar göze çarpıyor. Otellerde hemen her zaman yoğun bir giriş-çıkış hareketliliği yaşanıyor. Kent meydanları boş kalmıyor desem yeridir.