İÇ

BULUT

** Malzeme listesi tek kişiliktir

1 bardaktan biraz daha az soğuk süt
1 x muz
1 x ceviz içi
1 çay kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi

Önce cevizi havanda iyice ezin, üzerine muzu küçük parçalar halinde havana ekleyin. İkisini havanda ezmeye devam edin, iyice karışınca tarçın ve fıstık ezmesini de ilave edin. Malzemelerin birbirine geçtiğine emin olduğunuzda karışımı rondoya alın. Sütü de ekleyerek iyice karıştırdığınızda içeceğiniz hazır.

Yüksek tempolu spor yapacaksanız yarım saat, bir saat öncesinde içerseniz çok faydalı olacaktır.

AFİYET OLSUN

 

ŞİFALI BUZLU ÇAY

** Malzeme listesi 1 lt içindir

1 x yıldız anason
10 x kuşburnu kurusu
10 x kiraz sapı kurusu
3 x kuru karanfil
1 x çubuk tarçın
Yarım limon kabuğu rendesi
1 x limon
2-3 tatlı kaşığı bal
Yarım litre çayın dem suyu
Yarım litre su

Çayın artan demini dökmek yerine, gayet faydalı ve sağlıklı bir soğuk içeceğe dönüştürme fikrinden yola çıktım. Ben 1 sürahinin yarısı demli, yarısı normal su olacak şekilde ayarlama yapıyorum. Normal çayını çok açık tercih edenler demi biraz daha az kullanabilir.

Çayın dem suyunu sürahiye alıp dinlendirin. Kullanacağınız demli suya yakın oranlarda içme suyunu bir çaydanlığa alın. İçine de anason, kuşburnu, karanfil, kiraz sapı, tarçın ve limon kabuğunu ekleyin. Kapağı kapalı olarak yarım saat kadar düşük ısıda kaynatın. Sonrasında soğuması için kenara alın. Kaynattığınız bitkisel karışım soğuduğunda süzgeçten geçirerek demli suyun üzerine ekleyin.

Limonun yarısını ince halkalar halinde kesin ve kalan yarısının da suyunu sıkarak çayınıza ekleyin. Limonunuz küçükse 2 limon kullanabilirsiniz.

Son olarak balı soğuk karışıma ilave edin ve iyice karıştırın. 2 kaşık kadar bana yeterli geliyor ama tadına bakarak oranını ayarlayabilirsiniz.

Çayı dolapta 2 gün dinlendirdikten sonra keyifle içebilirsiniz. Dilerseniz buz ekleyerek, dilerseniz doğrudan servis edebilirsiniz.

İçindeki bitkiler dolayısıyla ödem atıcı, bağışıklık artırıcı, ağrı dindirici, sindirim sistemine yardımcı, antioksidan içerikli, vitamini yüksek ve kanser önleyici, tamamen doğal bir çay içiyor olacaksınız. Özellikle akşam yemeğinden sonra bir bardak içmenizi tavsiye ederim.

AFİYET OLSUN